چرا باید برای کسب و کارمان محتوا تولید کنیم؟

چرا باید برای کسب و کارمان محتوا تولید کنیم؟

در این مطلب قصد داریم به معنای تولید محتوا و دلایل تولید محتوا برای بیزینس خود بپردازیم. و در نهایت انواع محتوا را از دیدگاه موتور های جستجو بیان کنیم!

 

محتوا چیست؟

به هر نوع و فرمتی از زبان که به وسیله ی آن بتوانیم مطلبی را بیان کنیم. و طرف مقابل ما ، بتواند آن را درک کند محتوا گفته میشود. به عنوان مثال این مطلبی که شما در حال خواندن آن هستید. محتوایی هست که با فرمت متن برای شما نوشته شده است.  شما میتوانید با این مطلب ارتباط برقرار کنید و درک درستی از آن داشته باشید.

محتواها معمولا برای هدف خاصی تولید می شوند. هدفهایی مانند آموزش ، سرگرمی ، تبلیغات ، معرفی خدمات و محصولات را میتواند داشته باشد. فیلمی که از سینمای خانگی شما پخش میشود. و شما جهت سرگرمی به آن نگاه میکنید یک محتوا هست که با هدف سرگرمی تولید شده است.

امروزه محتوا بخش مهم و ضروری برای ایجاد ارتباط بین مشتری و کسب و کار می باشد. از این طریق کسب و کار می تواند اطلاعات محصول خود ، خدمات و یا اطلاعاتی در مورد برند خود را برای کاربران به نمایش بگذارد. معمولاً مردم برای اینکه از یک برند اطلاعاتی کسب کنند اولین جایی که برای جست و جو کردن اطلاعات به ذهنشان میرسد این است که وارد مرورگر تلفن همراه خود شده و برند مورد نظر را تایپ کنند و جستجو را بزنند. و زمانی که برند مورد نظر را پیدا کردند میتوانند اطلاعاتی از آن کسب کنند. به آن برند به صورت نسبی اعتماد کنند. این در حالی است که اگر نام و نشانی از برند در اینترنت پیدا نکنند احتمال اینکه به آن اعتماد کنند شاید پایین باشد.

اهمیت محتوا برای کسب و کارهای بر پایه محتوا

بسیاری از کسب و کارها بر پایه محتوا و مدیریت محتوا ایجاد شده اند. محتواهای مورد نیاز مردم را برای مطالعه مردم در وبسایت خود قرار می دهند. و مردم می توانند از آن به صورت رایگان استفاده کنند. سایتهای تبیان ، نمناک ، تابناک نمونه سایتهایی هستند که محتواهایی با عناوین مختلف و در زمینه های مختلف در وب سایت خود قرار می دهند. تا کاربران را به سمت وب سایت خود هدایت کنند و بتوانند از این روش کسب درآمد کنند. اگر در مورد نحوه درآمد این نمونه سایتها اطلاعاتی ندارید میتوانید در این مطلب نحوه درآمد زایی سایتها را مطالعه کنید.

 

دلایل ایجاد محتوا برای کسب و کار و بیزینسمان چیست؟

امروزه بیشتر کسب و کارها بر بستر اینترنت محصولات خود را ارائه می دهند. و معمولا برای محصولات خود و برند خود ، تبلیغات می کنند. تا بتوانند کاربران و مشتریان احتمالی خود را به وبسایت خود جهت خرید محصولاتشان هدایت کنند.  تبلیغات و روش های تبلیغاتی در مطلبی جداگانه مورد بحث قرار داده ایم میتوانید از این قسمت اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در این روش شما در ازای پرداخت مبلغی به بازاریابان و شرکت های بازاریابی ، تعدادی کاربر به وب سایت شما هدایت می شود. تا شما بتوانید محصولاتتان را بصورت آنلاین بقروشید.

 

دلایل تولید محتوا چیست؟

۱- زمانی که شما یک محتوا تولید میکنید و در وبسایت خود قرار می دهید. کاربران به صورت رایگان و بدون اینکه شما هزینه ای در ازای ترافیک ایجاد شده پرداخت کنید به وب سایت شما هدایت می شوند.

۲- اگر کاربران از روش تبلبغات به وبسایت شما هدایت شده باشند. اعتماد خیلی خوبی نسبت به استفاده از محصولات و خدمات شما نخواهند داشت. ولی زمانی که از طریق موتور های جستجو علی الخصوص گوگل به وبسایت شما هدایت شوند. اعتماد بیشتری نسبت به وبسایت شما پیدا میکنند و دقیقا دنبال مطلبی هستند که به آن هدایت شده اند. به همین دلیل مطلب را تماماً میخوانند و شناخت بهتری از کسب و کار شما پیدا میکنند و با شناخت ایجاد شده احتمال زیاد یکی از مشتریان آینده شما خواهند بود.

۳- در تبلیغات شما تا زمانیکه هزینه تبلیفات را پرداخت کنید. کاربران به سمت وب سایت شما هدایت می شوند. ولی در روش تولید محتوا ، تا زمانیکه محتوایی در وبسایت وجود داشته باشد کاربران به سمت وبسایت شما هدایت می شوند. و هرچه زمان بگذرد و مطلب شما مورد علاقه بیشتر کاربران قرار بگیرد مسلماً ترافیک بیشتری برای وبسایت شما ایجاد می شود. و محصولات شما فروش بیشتری خواهند داشت. نهایتا سود حاصل از فروش این محصولات مسلماً بیشتر خواهد بود.

 

انواع محتوایی که میتوان تولید کرد!

  • محتوای متنی:

محتوایی که فقط از متن تشکیل شده و نمونه های آن بسیار است. در وب سایت ها و وبلاگ ها معمولاً از این نوع محتوا استفاده می شود.

  •  محتوای تصویری

محتوایی که از یک یا چند تصویر تشکیل شده که این تصاویر بیان کننده مطلبی هستند.محتوای تصویری نمونه ای از کارهای انجام شده و یا تصاویر محصولات ارائه شده به مشتریان می باشد.

  • محتوای ویدئویی:

این نوع محتوا شامل فیلمها و کلیپهایی هست که معمولاً جهت آموزش و یا سرگرمی کاربران ایجاد می شود. سایت آپارات و یوتیوپ نمونه ای از این نوع محتواها را تولید میکنند که تمامی محتواهای ویدئویی توسط کاربران آپلود می شود.

  • محتوای ترکیبی(برتر):

من به شخصه به این نوع محتواها ، محتوای برتر میگویم. به این دلیل که از یک طرف گوگل به دلیل متنی بودن این محتواها توجه ویژه ای به آنها دارد. و دلیل دوم این است که با بودن تصویر ، صوت و یا فیلم کاربران در این نوع محتواها ، می مانند. و باعث میشود بر روی سئوی این مطالب تاثیر مثبت بگذارد.

این نوع محتوا ترکیبی از سه محتوای قبلی می باشد که میتواند ترکیبی از دو محتوا نیز باشد.

 

دسته بندی محتوا به چه گونه است؟

دسته بندی محتوا به چند گونه است که میتواند محتوایی شامل دو یا چند دسته بندی باشد.

۱- دسته بندی مرجع:

محتواهایی که میتوان به آن استناد کرد و آنها را به عنوان مرجع بیان کرد. به عنوان مثال فرهنگ نامه دهخدا یک محتوای مرجع هست و میتوان به آن استناد داشت.

آیا ما هم میتوانیم محتوای مرجع تولید کنیم؟

خوشبختانه جواب بله هست!! اگر بتوانید محتوایی تولید کنید که در موتور های جست و جو رتبه یک تا سه را به خود تعلق دهد. موتور های جست و جو آن را به عنوان محتوای مرجع میشناسند البته باید توجه داشت که مدت زمان ماندگاری در این رتبه ها هم مهم هست.

۲- محتوای سریالی:

محتواهایی که در مدت زمانهای مشخصی انتشار می یابند. مثلاً سریال های تلویزیونی که هفتگی و یا ماهانه جهت سرگرمی تماشاگران پخش می شود یک محتوای سریالی است. که در مدتهای معلومی پخش میشود در محتواهای سریالی معمولا دنبال کنندگان محتوا دقیقاً میدانند که قسمت های بعدی محتوا چه زمانی منتشر میشوند و آنها را دنبال میکنند.

نمونه دیگری از محتواهای سریالی سریال های آنلاین که بر بستر اینترنت پخش میشوند و کاربران زیادی را به خود جذب کرده اند.

۳- محتوای سبز:

محتواهایی که تاریخ انقضا ندارند و تا مدتها به عنوان محتوای قابل استفاده یاد میشوند. بیوگرافی اشخاص نمونه از محتوای سبز است. همین مطلبی که در حال مطالعه آن هستید یک محتوای سبز هست به این دلیل که تعریفی از یک عبارت و توضیحاتی در مورد آن می باشد و این تعاریف و اصطلاحات تقریبا غیر قابل تغییر خواهد بود.

۴-محتوای تازه:

 محتواهایی که تا مدت زمان خاصی قابل استفاده هستند و بعد از زمان مشخص شده باطل خواهند شد. و یا از اهمیت آن کاسته میشود. به عبارت دیگر تاریخ انقضا دارند، اخبار روزانه نمونه ای از محتوای تازه است.

۵- محتوای زیرکانه:

محتواهایی که با عناوین جذب کننده نوشته میشوند. به عنوان مثال چرا نفت ایران تا دو سال دیگر تمام میشود؟ و یا قیمت پراید به هفت میلیون رسید!! ، این نمونه محتواها معمولاً با هدف جذب کاربر به وبسایت تولید شده و کاربر را ترغیب میکند تا محتوا را تماماً بخواند. و هدف دیگر این محتواها ، افزایش رتبه سایت و فروش خدمات و محصولات به کاربران می باشد.

 

نتیجه گیری:

هرچند که یک کسب و کار با وبسایت میتواند رشد زیادی داشته باشد. ولی متوجه شدیم که با تولید محتوا میتواند به صورت رایگان محصول و خدمات خود را بفروشد و انواع محتوا ها را در وب و دسته بندی ها را به صورت مختصر بیان کردیم.

 

امیدوارم از مطالعه این مطلب آنچه مورد نظرتون بود رو کسب کرده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *