دامنه چیست؟و پسوندهای مختلف به چه معنا هستند؟

دامنه چیست و پسوندهای مختلف به چه معنا هستند!؟

اگر تا بحال وارد سایتی شده باشید متوجه شدید که لینک (URL) وب سایت ها با هم متفاوت هست به قسمت ابتدایی URL دامنه میگویند در این مطلب در این مورد صحبت خواهیم کرد و انواع دامنه و پسوندهای آن را مورد بررسی قرار میدهیم.

دامنه چیست؟

وب سایت های زیادی در دنیا وجود دارند که بر بستر اینترنت قرار گرفته اند. برای تشخیص یک وبسایت از وبسایت های دیگر چه راهی وجود دارد.

آیا برای هر وبسایت نامی قرار میدهند؟

جواب بله هست دقیقاً همینطور هست برای هر وبسایت نامی قرار می دهند و هر کسی که بخواهد سایتی را ایجاد کند باید یک نام برای وبسایت خودش انتخاب کند که قبلا شخص دیگری این نام را انتخاب نکرده باشد اگر کمی به دیدگاه تخصصی تر به این نامها نگاه کنیم به هر نامی که برای شناسایی یک وب سایت از سایر وبسایت ها انتخاب شده است یک دامنه میگویند. که به لاتین به آن DOMAIN می گویند و در زبان فارسی با نامهای دامین و یا دامنه، استفاده میشود.

دامنه و یا دامین شامل دو قسمت می باشد که قسمت اول را نام دامنه و قسمت دوم را پسوند دامنه می گویند.

نام دامنه:

اگر در بالای مرورگر خودتان نگاه کنید این URL  را می بینید.

“https://webtach.com/what-is-a-domain”

قسمتی که در همه صفحات یک وبسایت ثابت می باشد را دامنه وبسایت می گویند که قسمت اول آن را نام دامنه می نامند به عنوان مثال webtach.com  در همه صفحات وب سایت وب تچ یکی است و قسمت اول آن ، webtach را نام دامنه می نامند. نام دامنه انتخابی می باشد و هر کس میتواند آن را برای خودش ثبت کند. اگر دامنه ای بنام شما ثبت شده باشد کس دیگری حق استفاده از آن را نخواهد داشت و حق ثبت دامنه برای شخص ثبت کننده محفوظ می ماند.

چطور تشخیص داده میشود که یک نام دامنه قبلاً توسط شخصی ثبت شده است؟

موسسه ای بنام آیکان (ICANN) جهت مدیریت و سازماندهی دامین ها ایجاد شده است که مخفف عبارت Internet Corporation for Assigned Names and Numbers می باشد که معنای آن “شرکت اینترنتی برای واگذاری نامها و اعداد ” می باشد. آیکان پایگاه داده ای از تمام دامنه های ثبت شده دارد و زمانی که شخصی قصد ثبت دامنه جدیدی دارد اگر نام درخواست شده قبلاً توسط شخص دیگری در پایگاه داده ذخیره شده باشد ، شرکت آیکان اجازه ثبت مجدد دامنه را نمیدهد.

پسوند دامنه:

قسمت دوم com می باشد که پسوند نامیده میشود ، قسمت های دامنه با دات و یا نقطه (.) از هم جدا می شوند، پسوند های زیادی وجود دارد که هر کدام برای کاربرد های متفاوتی ایجاد شده اند که در ادامه به معرفی و بررسی آنها می پردازیم.

شاید گاهاً در دامنه ای به جز نام دامنه ، نامی را قبل از نام دامنه مشاهده کنید. به عبارت دیگر نام دامنه از دو نام تشکیل شده که به وسیله ی دات(.) از هم جدا شده اند. به عنوان مثال mail.webtach.com

به mail که از دامنه اصلی مشتق گرفته شده ساب دامین (Sub Domain) میگویند.

ساب دامین (Sub Domain):

در هر وبسایت می توان تعداد نامحدودی ساب دامین ایجاد کرد البته باید توجه داشته باشید که سرویس دهنده فضای وبسایت و یا هاست  باید از این قابلیت پشتیبانی کند.

زمانی که یک شرکت فضایی را جهت مدیریت و آپلود وب سایت شما ، در اختیار شما قرار می دهد ، محیطی را جهت مدیریت هاستتان برای شما ایجاد می کند تا شما راحت تر بتوانید هاستتان را مدیریت کنید. محیط های که در حال حاضر پرطرفدار هستند Cpanel و Direct Admin هستند که در محتواهایی جدا گانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

شما در این محیط ها می توانید تعداد نامحدودی ساب دامین ایجاد کنید و آنها را مدیریت کنید همچنین به وسیله این محیط میتوانید کدها و ساختار وب سایتتان را آپلود کنید تا به کاربران نمایش داده شود ، جهت مدیریت یک وبسایت با این محیط ها نیاز به دانش فنی و همچنین آشنایی کامل با این محیط ها است بنابراین این محیط توسط صاحبان وب سایتها مدیریت نمیشود بلکه بوسیله برنامه نویسان و طراحان وب سایت مدیریت می شود و برنامه نویسان محیطی بنام پنل مدیران در خود وب سایت ، جهت مدیریت وبسایت ایجاد میکنند تا مدیران و صاحبان وبسایت بتوانند وب سایت خودشان را مدیریت کنند.

پسوندهای مختلف به چه معنا هستند؟

پسوندهای دامنه به سه نوع اصلی تقسیم می شوند.

۱- پسوندهای عمومی و رایج (Generic Top Level Domains):

قدیمی ترین نوع پسوندها و رایج ترین پسوندها شامل این دسته از پسوندها می باشند.این نوع پسوندها برای عموم کاربران آزاد بوده و بدون هیچ محدودیتی هر شخص و سازمانی می تواند آن را در آیکان برای خود ثبت کنند.

COM – مختصر کلمه Commerical  می باشد که معنای آن تجاری  و در معنای دوم بازرگانی می باشد همانطور که از نام آن مشخص است این نوع پسوندها جهت استفاده تجاری برای شرکت ها تجاری استفاده می شوند.

ORG – مختصر کلمه Organization می باشد که معنای آن سازمان و یا تشکیلات می باشد که برای ارگانها و سازمانها و مراکز غیر انتفاعی استفاده میشود به عنوان نمونه سازمان سنجش از این پسوند جهت وبسایت این سازمان استفاده کرده است.

NET – مختصر کلمه Network به معنای شبکه می باشد این دامنه معمولا برای شرکتهای که خدمات مرتبط با شبکه را ارائه می دهند استفاده می شود.

پسوند های دیگری از جمله INFO برای وب سایتهای اطلاع رسانی ، PRO برای وب سایت های افراد حرفه ای و متخصص مانند دانشمندان و پزشکان و …

، BIZ برای کسب و کار های مربوط به تجارت های بین المللی ، NAME برای اشخاص حقیقی و MOBI برای فروشگاه های ارائه دهنده ، تولید کنندگان و کسانی که خدماتی مرتبط با موبایل را ارائه می دهند، می باشد.

۲ – پسوندهای اختصاصی:

در پسوندهای عمومی، محدودیتی برای ثبت دامنه ها وجود نداشت به این معنا که شما یک شرکت ارائه دهنده خدمات موبایل هستید ولی میتوانید از پسوند های دیگر هم استفاده کنید ولی بهتر آن است که از پسوند مورد نظر خودش استفاده کنید.

در حالیکه در پسوند های تخصصی قوانینی جهت ثبت دامنه با این پسوندها وجود دارد و فقط افراد و سازمانهایی که شرایط لازم برای ثبت دامنه با این پسوندها را داشته باشند میتوانند این پسوند ها را ثبت کنند.

پسوندهای زیر از این نمونه هستند.

TRAVEL – سازمانهایی که تورهای مسافرتی و خدمات مسافرتی را ارائه می دهند می توانند از این پسوندها استفاده کنند.

TV – این نوع پسوند مختص شبکه های تلویزیونی و ماهواره ها می باشد.

INT – سازمانهای بین المللی میتوانند از این پسوندها استفاده کنند به عنوان مثال سازمان بهداشت جهانی از این پسوند استفاده کرده است.

GOV – مربوط به نهادهای دولتی کشورها می باشد که در ایران وزارت خانه ها از این پسوند قبل از پسوند IR استفاده می کنند.

۳ – پسوندهای ملی:

در دنیای اینترنت هر کشور برای خود یک یا چند پسوند دارد که مردم آن کشور عموماً از آن استفاده میکنند به عنوان نمونه ایران از پسوند IR استفاده میکند. جهت آشنایی بیشتر دوستان چند نمونه از این کشور ها را به همراه پسوند دامنه آنها در جدول زیر آورده ایم.

 

نام کشور به فارسی نام کشور به لاتین پسوند دامنه
ایران Iran IR
ترکیه Turkey TR
ارمنستان Armenia AM
آرژانتین Argentina AR
اتریش Austria AT
استرالیا Australia AU
آذربایجان Azerbaijan AZ
بلژیک Belgium BE
بلغارستان Bulgaria BG
افغانستان Afghanistan AF
بحرین Bahrain BH
برزیل Brazil BR
کانادا Canada CA
سوئیس Switzerland CH
شیلی Chile CL
کوبا Cuba CU
دانمارک Denmark DK
اسپانیا Spain ES
فنلاند Finland FI
فرانسه France FR
گرجستان Georgia GE
هنگ کنگ Hong Kong HK
هندوستان India IN
ایتالیا Italy IT
هلند Netherlands NL
تعدادی از کشورها به همراه پسوند آنها جهت ثبت دامنه

 

نتیجه گیری:

در این مطلب آموختیم که دامنه برای هر وبسایت اختصاصی هست ، هر دامنه ، خود می تواند زیر دامنه هایی بنام ساب دامین داشته باشد و انواع دامنه های عمومی ، اختصاصی (ویژه) و ملی را مورد بررسی قرار دادیم.

امیدوارم از مطالعه این مطلب آنچه مورد نظرتون بود رو کسب کرده باشید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *