وب سایت چیست و با کسب و کار شما چه می کند

وب سایت چیست و با کسب و کار چه می کند؟

در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم که چرا یک وب سایت برای یک کسب و کار لازم است. داشتن و یا نداشتن یک وبسایت چه تفاوت هایی با هم دارد. به طور کلی اشاره ای به جزئیات تشکیل دهنده یک وبسایت داشته باشیم.

قبل از اینکه بخواهیم در مورد داشتن یک وبسایت توضیح دهیم به نظر لازم است بدانیم وبسایت چیست. و چه کاربرد هایی دارد؟

وبسایت چیست؟

وبسایت مجموعه ای از اسناد ، متن ، فیلم ، عکس ، اطلاعات و پرونده هایی است. که با هدف خاصی بر بستر اینترنت قرار میدهیم. و میتواند هدفهای مختلفی از جمله آموزش ، بازاریابی ، فروش محصول و یا معرفی خدمات و محصولی را به دنبال داشته باشد.

سیستم های نوبت دهی و رزرواسیون ، ارتباط با مشتری و کاربران ، فروش محصول و خدمات ، ارتباطات اجتماعی ، اشتراک ویدئو و تصاویر نمونه ای از کاربرد های وبسایت ها می باشند.

 

وبسایت ها از چه چیزی تشکیل شده اند؟

۱-دامنه:

وب سایت ها با نام و یا آدرسی به نام دامنه (Domain) فراخوانی میشوند. که نام دامنه هر وبسایت به همراه پسوند آن همانند کد ملی افراد یکتا می باشد. و قابل تکرار نمی باشد. معمولا وبسایت ها را به وسیله دامنه آنها از هم تفکیک میکنند و شناسایی میکنند.

دامنه چیست؟ و پسوندهای مختلف به چه معنا هستند؟

به عنوان مثال دامنه webtach.com متعلق به وبسایت وب تچ می باشد. و هیچکس دیگری نمیتواند این دامنه را در اختیار داشته باشد. مگر اینکه از دسترس صاحب امتیاز این دامنه خارج گردد.

 

۲- هاست:

به زبان ساده هاست مکان و یا حافظه ای است. که برنامه نویسان و صاحبان وبسایت ها تمامی اطلاعات مربوط به سایت خود را در آن قرار می دهند. تا به صورت ۲۴ ساعته در دسترس باشد. و برای استفاده کاربران و یا مشتریان خود نیاز نباشد تا اطلاعات محصول و یا خدمات خود را برای هر مشتری تکرار کرده و انرژی خود را در طول روز صرف کارهای دیگر میکنند.

۹ نکته ای که هنگام انتخاب هاست باید بدانید!!

 

۳- داده ها و یا کد های وبسایت:

زمانی که شما آدرس دامنه یک وبسایت را در مرورگر خود وارد می کنید. صفحه ها و اطلاعاتی که به شما نمایش داده می شود. بسته به زبان برنامه نویسی وبسایت ، کدها و اطلاعاتی که در هاست قرار گرفته است را برای شما در مرورگر به نمایش می گذارد. این بخش مهمترین بخش یک وبسایت می باشد.

 

تاثیر یک وبسایت بر کسب و کار شما چیست؟

اگر چندین سال پیش کسب و کار شما یک وبسایت نداشت تاثیر زیادی بر کسب و کار شما نداشت. و حتی بدون تاثیر بود. ولی امروزه با توجه به اینکه مشتریانی که از توان خرید بالایی برخوردارند بیشترین زمان خود را در اینترنت سپری میکنند. بازاریابی و فروش به روش سنتی برای یک کسب و کار شاید یک تراژدی محسوب شود.

استفاده از یک وبسایت به عنوان یک اهرم و ابزار برای یک تجارت و کسب و کار بسیار حائز اهمیت است. حتی کسب و کارهایی که در بازار سنتی موفق هستند. باید توجه ویژه ای به اینترنت داشته باشند. اینترنت بستری برای کسب و کارها مهیا کرده است و روز به روز به کاربران آن اضافه میشود.

یک وبسایت چه ویژگی هایی دارد که در بازار سنتی این امکان وجود ندارد و یا بسیار محدود است!؟

  1. سطح بازاریابی خود را گسترش داده و به هر نقطه ای سفارش ارسال کنید. حتی میتوانید جهانی بیندیشید و از درآمد زایی آنلاین و خدمات خود در خارج از مرز کشورتان لذت ببرید.
  2. کالا و خدمات شما همیشه و در ۲۴ ساعت شبانه روز در دسترس مشتریان باشد.
  3. کسب و کار های کوچک که توان هزینه های زیاد برای تبلیغات را ندارند میتوانند با داشتن یک وبسایت و کمی تلاش خودشان از یک کسب و کار بزرگ در زمینه خودشان سود بیشتری کسب کنند.
  4. وجود یک وبسایت باعث اعتماد سازی بیشتر و تغییر نگرش مشتریان و کاربران تازه وارد،  نسبت به  کسب و کار شما میشود.
  5. شما میتوانید به ۵۷ میلیون (تعداد کاربران ایرانی که از اینترنت استفاده میکنند) شخص خدمات و کالای خود را ارائه دهید.
  6. در بازار سنتی به ازای هر مشتری در یک زمان خاص نیاز هست که خودتان و یا یک صندوقدار با مشتری به صورت کلامی جهت تسویه حساب صحبت کند. این باعث میشود که شما در یک روز تعداد محدودی مشتری را پشتیبانی کنید. در حالیکه در یک فروشگاه آنلاین در یک زمان خاص حداقل ۱۰۰۰ نفر میتوانند سفارش خود را ثبت کنند و تسویه حساب را انجام دهند.
  7. وبسایت به جذب مشتری بیشتر کمک میکند. و باعث میشود که شما از رقبایتان جلوتر باشید.
  8. در بازار سنتی نیاز هست که شما روزانه و یا ماهیانه صورت حساب های خود را بررسی کنید. سود و زیان خود را محاسبه کنید در حالی که در یک فروشگاه آنلاین میتوان انبارداری ، صورتحساب ها و گزارشهای مالی و حتی گزارش جهت اداره مالیات و سود و زیان را در هر زمان که مایل باشید مشاهده کنید.
  9. معمولا برای راه اندازی یک وبسایت نیاز به دانش فنی خاصی نیست. با چند ساعت وقت گذاشتن میتوانید تمامی مراحل جهت مدیریت یک وبسایت را یاد بگیرید. به علاوه هزینه طراحی و ساخت یک وبسایت نسبت به هزینه اجاره و یا خرید یک مکان برای کسب و کار شما تقریبا ناچیز هست. شاید به همین خاطر هست که بسیاری از کسب و کار های آنلاین بدون محدودیت مکانی در تمام نقاط ریشه زده اند و کسب درآمد میکنند.

چرا کاربران و مشتریان به سمت خرید اینترنتی گرایش پیدا کرده اند؟

شاید دلیل اصلی این باشد که مزه خرید اینترنتی را چشیده اند. و با چند کلیک ساده میتوانند بدون هیچ زحمتی محصول خود را درب منزل تحویل بگیرند. ولی دلیل های دیگری نیز هست که به آنها اشاره ای خواهیم داشت.

خرید اینترنتی خرید سنتی
عدم هزینه جانبی رفت و آمد و خرید های جانبی و پیش بینی نشده خرید های حاشیه ای غیر ضروری و هزینه رفت و آمد
عدم محدودیت جغرافیایی ( از هرجایی میتوانند خرید کنند) محدود به محله و یا شهر محل سکونت
عدم محدودیت زمانی (در هر زمان از شبانه روز میتوانند خرید کنند) زمانی که فروشگاه محله باز باشد میتوانند خرید کنند
قابلیت مقایسه کالا ها بصورت آنلاین و انتخاب بهترین و یا مناسب ترین قیمت و کیفیت در صورت نیاز به مقایسه باید چندین فروشگاه را بازدید کنید و احتمالا خسته کننده خواهد بود
امکان دریافت اطلاعات کامل کالا از سایت امکان لمس و دریافت اطلاعات از فروشنده
کاهش مصرف انرژی و زمان در خرید اینترنتی نیاز به صرف انرژی و زمان
راحتی مبادله و امکان بازگشت کالا امکان بازگشت احتمالا وجود نخواهد داشت

 

نتیجه گیری

در دنیای امروزه مسلماً همه چیز تغییر کرده است. با توجه به رشد و گرایش اکثر مردم به سمت و سوی فناوری ، همه ی مردم راحت طلب شده اند. به دنبال راهی راحت تر برای انجام کارهای خود می گردند. به همین دلیل است که بسیاری از فروشندگان راه را برای مشتریان خود هموار کرده اند تا راحت تر بتوانند خدمات خود را به مشتریان ارائه دهند. در این مطلب متوجه شدیم که شاید کسب و کار و فروشگاه های اینترنتی معایبی داشته باشد ولی مزایای آن بسیار بیشتر از یک کسب و کاری است که به صورت سنتی راه اندازی شده است و نکته دیگر این است که مردم به دنبال یک راه راحت تر برای رفع نیاز های خود میگردند و حاضر نیستند به خودشان زحمت بدهند. در حالیکه می توانند با انتخاب راهی ارزان تر و کم هزینه تر نیاز های خود را برطرف کنند.

امیدوارم از مطالعه این مطلب آنچه مورد نظرتون بود رو کسب کرده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *