اگر این 9 نکته را در زمان انتخاب هاست ، رعایت نکنم چه میشود؟!

اگر این ۹ نکته را در زمان انتخاب هاست ، رعایت نکنم چه میشود؟!

یک هاست خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد. چرا باید هاست خوب انتخاب کنیم. شاید این مطلب برای کسانی که یک وبسایت را مدیریت میکنند. و صاحبان کسب و کار اهمیت بیشتری داشته باشد. به این دلیل که احتمال زیاد بارها به مشکلاتی مثل در دسترس نبودن وبسایت، ارور های نامشخص و یا کند بودن سرور روبرو شده اند.

هاست چیست؟

هاست از بخش های زیادی تشکیل شده است. که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. به زبان ساده مکان و محلی که میتوان یک وب سایت را آپلود کرد. تا وب سایت همیشه ، در لحظه و با استفاده از هر پلتفرمی قابل مشاهده باشد. هاست گفته میشود.

هاست بخشی از یک سرور است. سرور، کامپیوتری است با تجهیزات و منابع پیشرفته که ۲۴ ساعت شبانه روز بر روی شبکه قرار دارد. و به اینترنت متصل است. سرورها، دقیقاً همانند کامپیوترهای معمولی، دارای حافظه (hard disk) “معمولا در سرورها از هاردهای ssd استفاده میکنند به این دلیل که دارای سرعت بالایی نسبت به هاردهای مغناطیسی هستند” ، رم (RAM)، سی پیو (CPU) هستد.

سرور را در مطلبی دیگر مورد بحث قرار دادیم.

یک هاست خوب باید چه ویژگیهایی داشته باشد(۹ نکته طلایی انتخاب هاست)

۱- نوع هاست:

هاست انواع مختلفی دارد و جهت کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. معمولاً دوستانی که برنامه نویسی میکنند. و شبکه کاران از انواع هاستها ، اطلاعات بیشتری دارند. به عنوان مثال اگر شما قصد دارید یک وبسایت که با زبان برنامه نویسی PHP و یا فریمورک لاراول نوشته شده است را بر روی یک هاست خوب آپلود کنید. بهتر آن است که از هاست لینوکسی استفاده کنید. اگر وبسایت شما با زبان ASP.NET نوشته شده است بهتر آن است که از هاست ویندوزی استفاده کنید.

انواع هاست های دیگر شامل هاست وردپرسی “برای استفاده وبسایت هایی که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده میکنند. ” هاست پایتون “برای وبسایت هایی که به زبان برنامه نویسی پایتون نوشته شده اند. ” هاست دانلودی “هاستهایی که جهت وبسایت های که خدمات دانلود ارائه میدهند مناسب است. به این دلیل که در ازای حجمی که این هاست ها دارند قیمت مناسب تری نسبت به مابقی هاستها دارند”.

در مورد انواع هاست در اینجا به طور کامل بحث شده است.

۲- فضای هاست:

با توجه به اینکه وبسایت شما از چه نوع وبسایتهایی می باشد. با چه هدفی ایجاد و طراحی شده است. باید توجه داشته باشید که فضای مورد نیاز وبسایت، چه مقدار می باشد. آیا سرویس دهنده هاست شما این امکان را دارد؟ اگر فضای مورد نیاز وبسایت شما، نیاز به افزایش داشت. می تواند پشتیبانی می کند.

اگر فضای هاست شما تکمیل شود. وبسایت شما از دسترس خارج میشود و نیاز هست تا درخواست فضای بیشتری کنید. یا اینکه از ارائه دهنده سرویس خود بخواهید مشکل را برطرف کند. مطمئنا به دلیل زمانبر بودن این کار شاید تعدادی از کاربران شما به دلیل عدم دسترسی به وبسایت شما اعتمادشان به شما را، از دست بدهند.

۳- پشتیبانی هاست:

یکی از مهمترین مسائلی که در انتخاب یک هاست اولویت دارد این است که آیا ارائه دهنده هاست در همه زمانها میتواند خدمات پشتیبانی را ارائه دهد. شاید به هر دلیل یک زمان که شما هزینه تبلیغات زیادی را پرداخت کرده اید. و ترافیک زیادی را برای فروش خدمات و محصولات خود ایجاد کرده اید. وب سایت شما از دسترس خارج شود. اگر پشتیبانی هاستینگ شما در زمان مورد نظر پاسخگو نباشد مطمئنا علاوه بر هزینه تبلیغات ، عدم اعتماد قطعی کاربران را بدنبال خواهد داشت. به پیشنهاد من هر از چند گاهی ، اتفاقی تیکت پشتیبانی برای تست پشتیبانی بزنید. تا متوجه شوید چه مدت زمان میبرد تا پاسخ شما را بدهند.

۴-بکاپ گیری از هاست:

اگر وبسایتی دارید و یا قصد دارید وبسایتی را ایجاد کنید که روزانه محتوایی در آن قرار میدهید و باید تغییراتی را در وبسایتتان ایجاد کنید نیاز هست تا روزانه از آن بکاپ گرفته شود ، در زمان انتخاب هاست توجه داشته باشید که ارائه دهنده هاست شما چه خدمات و امکاناتی را ارائه می دهد و آیا بکاپ گیری را انجام می دهد. بکاپ گیری کاملا سلیقه ای هست و به انتخاب مالک وبسایت می باشد ولی بهتر ان است که در بدترین حالت بکاپ گیری هفتگی را داشته باشد چون یک سایت همیشه در حالت ایده آل خودش قرار ندارد و ممکن است به دلیل هایی از جمله نفوذ نرم افزاری و یا خرابی سرور و هر دلیل دیگری از دسترس خارج شود نیاز هست تا بک آپ از وبسایتتان را حتما داشته باشید.

۵-آپ تایم بودن هاست و یا سرور:

مدت زمانی که هاست در دسترس است و بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه میدهد. زمانی که وبسایت را بر روی آن آپلود میکنیم به مدت زمانی که یک وبسایت در دسترس است و از دسترس خارج نمیشود را مدت زمان آپ تایم بودن هاست می گویند.

معمولاً اگر آپ تایم هاست “۹۹.۹%” باشد گزینه خوبی است. البته باید دقت داشته باشید که واقعاً همینطور باشد نه اینکه در مشخصات هاست هنگام خرید آپ تایم بودن هاست را ۹۹.۹% اعلام کرده باشد ولی در واقعیت ، بارها مشاهده کنید که وبسایت خارج از دسترس باشد. البته باید به این نکته هم توجه کنید که همیشه در دسترس نبودن وبسایت نشان از مشکل هاست نیست. شاید به دلیل های برنامه نویسی و تداخل های برنامه نویسی وبسایت از دسترس خارج شده باشد. به همین دلیل نیاز هست برای طراحی وبسایتتان، یا خود متخصص در این زمینه باشید و یا طراحی وبسایتتان را به طراحان و متخصصان در این حوزه بسپارید.

۶- پهنای باند

زمانی که افرادی وارد وبسایت شما میشوند. اطلاعاتی بین دستگاه کاربر و هاست ردوبدل میشوند. این اطلاعات حجمی دارند. زمانیکه تعداد کاربران زیادی وارد وبسایت شوند مطمئنا حجم تبادل اطلاعات بین هاست و کاربران بیشتر خواهد بود. مقدار حجمی که مجاز است بین کاربران و هاست در یک ماه تبادل شود را پهنای باند می نامند. بهتر است که از خدمات هاستینگی استفاده کنید که پهنای باند نامحدود دارد. به این دلیل که اگر پهنای باند محدود به حجم باشد اگر تعداد کاربران زیادی وارد وب سایت شما شوند و پهنای باند به اتمام برسد وب سایت شما از دسترس خارج میشود.

۷- گواهی SSL:

یکی از فاکتور هایی که اعتبار یک وبسایت را میتوان با آن سنجید. همین گواهی SSL است. SSL مخفف Secure Sockets Layer به معنای لایه سوکتهای امن می باشد.

خب دقیقاً SSL چیکار میکنه؟؟

زمانی که اطلاعاتی بین کاربران و هاست شما رد و بدل میشود. اگر شخصی به این اطلاعات دسترسی پیدا کند میتواند این اطلاعات را به راحتی بخواند و از انها سوء استفاده کند. فرض کنید زمانیکه شما به عنوان مدیر وبسایت قصد دارید وارد وبسایت شوید. این اطلاعات توسط شخص دیگری دریافت شود. مسلماً میتواند از این اطلاعات استفاده کند. اگر هاست شما گواهی SSL داشته باشد. زمانیکه اطلاعات در حال تبادل هستند این اطلاعات و داده ها را به صورت رمز نگاری شده بین هاست و وب سایت رد و بدل می شوند. و اگر اطلاعات و داده ها توسط شخص دیگری دریافت شود به دلیل اینکه نا خوانا هستند غیر قابل استفاده خواهند بود.

۸- پشتیبانی از همه دامنه ها و تعداد ساب دامین:

هاست هایی را انتخاب کنید که از دامنه ها با پسوندهای مختلف پشتیبانی کند. اگر هم چنین هاستی را پیدا نکردید از بین هاست های مورد نظرتان، هاستی را انتخاب کنید که از تعداد دامنه های بیشتری پشتیبانی می کند.

ساب دامین را در این مطلب توضیح داده ایم

ساب دامین ها نامهایی هستند که قبل از دامنه اصلی میتوان اضافه کرد که در هاستهای خوب معمولا تعداد نا محدودی ساب دامین را میشه افزود به دامنه هایی که از دامنه اصلی مشتق شده اند ساب دامین میگویند.

۹- تعداد ایجاد ایمیل:

شما در سرویس های زیادی میتوانید بصورت رایگان ایمیل ایجاد کنید. ولی هیچکدام از آنها با نام دامنه شما همسان نیستند. معمولاً خدمات دهندگان هاست و میزبانی وب ایمیل ها را به صورت رایگان در اختیار کاربران خود قرار می دهند. ولی تعداد ایمیل های رایگان و میزان حافظه ای که برای هرکدام در نظر میگیرند مهم است برای خرید هاست به این نکته نیز باید توجه داشته باشید.

نتیجه گیری:

همانطور که بیان شد در صورتی که نکاتی را در مورد خرید هاست رعایت نکنید. مطمئناً در آینده ، مشکلاتی خواهید داشت که این مشکلات باعث بی اعتبار شدن کسب و کار شما و عدم اعتماد مشتریان فعلی و جدید میشود. بهتر است قبل از اینکه یک هاست خوب انتخاب کنید با مشاوران در این زمینه صحبت کنید.  یا خرید هاست را به متخصصانی که در حوزه وب فعالیت دارند بسپارید.

البته باید به این نکته هم توجه ویژه داشته باشید که یک هاست خوب در کنار امکانات خوب قیمت مناسبی نیز باید داشته باشد.

امیدوارم از مطالعه این مطلب آنچه مورد نظرتون بود رو کسب کرده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *